PREMIS

El cinema català domina als Goya 2024: llista de nominats i actuacions

La 38 edició de la gran cerimònia del cinema espanyol es trasllada a Valladolid i estarà presentada per Ana Belén i 'Los Javis'

Ana Belén i Los Javis, presentadors dels Goya 2024 (Europa Press)

La cerimònia de la 38a edició dels Premis Goya 2024 se celebra aquest dissabte 10 de febrer a Valladolid (Castella i Lleó), just un mes abans dels Premis Oscar i només una setmana després dels Gaudí. La gala que es podrà veure a través de La 1 de TVE a partir de les 22h i estarà presentada per Ana Belén (72) i Javier Ambrossi (39) i Javier Calvo (33).

La presència de catalans en la immensa majoria de les categories arriba després d'un dels millors anys de cinema a tot l'estat en la darrera dècada. La sociedad de la nieve de Juan Antonio Bayona i 20.000 especies de abejas d'Estibaliz Urresola Solaguren seran les màximes competidores de la nit. El film de Bayona opta a 13 nominacions, i la pel·lícula d'Urresola en suma 15.

Ara bé, Saben aquell, el film sobre els inicis d'Eugenio i protagonitzat per David Verdaguer, opta a 11 Goya. Un amor, d'Isabel Coixet, en suma 7; i Cerrar los ojos, el retorn de Víctor Erice a la direcció després de dècades sense posar-se el capdavant de cap llargmetratge, aconsegueix 11 nominacions.

Les actuacions de la nit

  • Amaia
  • David Bisbal
  • Estopa
  • María José Llergó
  • Índia Martínez
  • Niña Pastori
  • Silvia Pérez Cruz
  • Salvador Sobral

Els catalans als Goya

La representació catalana també aspira a diversos premis d'altura. En les categories d'interpretació hi trobem David Verdaguer (Saben aquell), Laia Costa (Un amor), Àlex Brendemühl (Creatura), Clara Segura (Creatura) i Clàudia Malagelada (Creatura). En direcció, el mateix Bayona, Elena Martín (Creatura) i Isabel Coixet (Un amor).

Pel que fa al guió, trobem a Albert Val (El mestre que va prometre el mar), a Laura Ferrero (que acompanya a Coixet a Un amor), Bernat Vilaplana (coguionista a La sociedad de la nieve) i Albert Espinosa (coguionista de Saben aquell).

Les nominacions dels Goya 2024

Millor pel·lícula

  • 20.000 especies de abejas
  • La sociedad de la nieve
  • Cerrar los ojos
  • Saben aquell
  • Un amor

Millor direcció

  • Víctor Erice, per Cerrar los ojos
  • Elena Martín, per Creatura
  • J. A Bayona, per La sociedad de la nieve
  • David Trueba, per Saben aquell

Millor actor principal

  • Manolo Solo, per Cerrar los ojos
  • Enric Aquer, per El mestre que va prometre el mar
  • David Verdaguer, per Saben aquell
  • Alberto Ammann, per Upon Entry
  • Hovik Keuchkerian, per Un amor

Millor actriu principal

  • Patricia López Arnáiz, per 20.000 especies de abejas
  • Mária Vázquez, per Matria
  • Malena Alterio, per Que nadie duerma
  • Laia Costa, per Un amor
  • Carolina Yuste, per Saben aquell

Millor actor de repartiment

  • Martxelo Rubio, per 20.000 especies de abejas
  • José Coronado, per Cerrar los ojos
  • Hugo Silva, per Un amor
  • Juan Carlos Vellido, per Bajo terapia
  • Álex Brendemühl, per Creatura

Millor actriu de repartiment

  • Ane Gabarain, per 20.000 especies de abejas
  • Itziar Lakano, per 20.000 especies de abejas
  • Ana Torrent, per Cerrar los ojos
  • Luisa Gavasa, per El mestre que va prometre el mar
  • Clara Segura, per Creatura

Millor direcció novella

  • Estibaliz Urresola Solaguren, per 20.000 especies de abejas
  • Álvaro Gago, per Matria
  • Alejandro Rojas i Juan Sebastián Vásquez, per Upon Entry
  • Itsaso Arana, per Las chicas están bien
  • Alejandro Marín, per Te estoy amando locamente

Millor actor revelació

  • Brianeitor, per Campeonex
  • Matías Recalt, per La socieda de la nieve
  • Omar Banana, per Te estoy amando locamente
  • Julio Hu Chen, per Chinas
  • La Dani, per Te estoy amando locamente

Millor actriu revelació

  • Xinyi Ye, per Chinas
  • Janet Novas, per O corno
  • Sara Becker, per La contadora de películas
  • Yeyu Ji, per Chinas
  • Clàudia Malagelada, per Creatura

Millor guió original

  • 20.000 especies de abejas
  • Te estoy amando locamente
  • Cerrar los ojos
  • Upon Entry
  • Cerrar los ojos
  • Una vida no tan simple

Millor guió adaptat

  • El mestre que va prometre el mar
  • Robot Dreams
  • Un amor
  • La sociedad de la nieve
  • Saben aquell

Millor fotografia

  • 20.000 especies de abejas
  • La sociedad de la nieve
  • Una noche con Adela
  • Un amor
  • Cerrar los ojos

Millor muntatge

  • 20.000 especies de abejas
  • La sociedad de la nieve
  • Robot Dreams
  • Cerrar los ojos
  • Mamacruz

Millor música original

  • Natasha Arizu del Valle, per El mestre que va prometre el mar
  • Arnau Bataller, per La paradoja de Antares
  • Andrea Motis, per Saben aquell
  • Alfonso de Vilallonga, per Robot Dreams
  • Michael Giacchino, per La sociedad de la nieve

Millor cançó

  • Amigos hasta la muerte
  • El amor de Andrea
  • Chinas
  • La imatge permanent

Millor direcció de producció

  • 20.000 especies de abejas
  • Cerrar los ojos
  • La sociedad de la nieve
  • Saben aquell
  • Valle de sombras

Millor direcció artística

  • 20.000 especies de abejas
  • Cerrar los ojos
  • La contadora de películas
  • Saben aquell
  • La sociedad de la nieve

Millor disseny de vestuari

  • 20.000 especies de abejas
  • El mestre que va prometre el mar
  • La contadora de películas
  • La sociedad de la nieve
  • Saben aquell

Millor maquillatge i perruqueria

  • La sociedad de la nieve
  • La ternura
  • 20.000 especies de abejas
  • Valle de sombras
  • Saben aquell

Millor so

  • 20.000 especies de abejas
  • Campeonex
  • Cerrar los ojos
  • La sociedad de la nieve
  • Saben aquell

Millors efectes especials

  • 20.000 especies de abejas
  • La sociedad de la nieve
  • La ermita
  • Tin & Tina

Millor pel·lícula iberoamericana

  • Alma Viva (Portugal)
  • La memoria infinita (Xile)
  • La pecera (Puerto Rico)
  • Puan (Argentina)
  • Simón (Venezuela)

Millor pel·lícula europea

  • Aftersun (Regne Unit)
  • Las ocho montañas (Itàlia)
  • Sala de profesores (Alemania)
  • Anatomia de una caída (Francia)
  • Safe Place (Croàcia)

Millor documental

  • Caleta Paleta
  • Esta ambición desmedida
  • Contigo, contigo y sin mi
  • Iberia, naturaleza infinita
  • Mientras seas tú

Millor pel·lícula d'animació

  • Dispararon al pianista
  • El sueño de la sultana
  • Hannah y los monstruos
  • Momias
  • Robot Dreams

Millor curtmetratge d'animació

  • To bird or not to bird
  • Becarias
  • Txotxongiloa
  • Todo está perdido
  • Todo bien

Millor curtmetratge de ficció

  • Aunque es de noche
  • Carta a mi madre para mi hijo
  • Cuentas divinas
  • La loca y la feminista
  • París 70

Millor curtmetratge documental

  • Blow!
  • Una terapia de mierda
  • Ava
  • El bus
  • Herederas

Goya d'Honor

  • Juan Mariné

Goya Internacional

  • Sigourney Weaver

ETIQUETES:

Deixa un comentari